Suchá pokožka a atopický ekzém u novorozenců

Problém suché pokožky a atopického ekzému je časté téma nejen u novorozenců a díky paní Prim. MUDr. Darina Zelenková (Dclinic), můžeme na KidBoxu odpovědět na nejčastější otázky maminek.

 

1) Je pravdou, že po porodu mnoho maminek trpí suchou pokožkou a to i u těch, které s tímto jevem neměly dříve problémy?

Co je hlavní příčinou? V těhotenství je žena více náchylná k různým nemocem a kožní projevy se mohou vyskytovat kdykoliv. Výhodou je, že často mizí po porodu, ale někdy je svědění velmi silné a lokální přípravky fungují omezeně. Základem je pravidelné promazávání. Při vzniku těchto projevů je vhodné vyhledat kožního lékaře.

 

2) Co svým pacientům ve výše uvedeném případě doporučujete a proč?

Hygiena atopické pokožky vyžadujte speciální péči, aby se předešlo dalšímu podráždění a pnutí. Koupel by neměla přesáhnout 5-10 minut při maximálně 35 °C (horká voda způsobuje svědění). Pár kapek sprchového oleje dodává atopické pokožce komfort. Případně použijte během čistění trochu vody nebo čistícího mléka, pokud je pleť extrémně vysušená. Omyjte a vysušte tělo bez tření - raději přikládejte bavlněný ručník. Stres je jak spouštěč ekzému, tak důsledek této nemoci, ale není nevyhnutelný. Pokud se jej naučíte kontrolovat, kvalita Vašeho života se podstatně zvýší. Jóga, relaxační terapie a masáže stojí za pokus. Faktory životního prostředí mohou rovněž vysvětlit značný nárůst atopické dermatitidy v průběhu několika posledních let: znečištění, pasivní kouření, atd.

 

3) U části novorozenců se projevuje loupání kůže a suchá pokožka. Je to velký problém nebo častý jev?

Atopický ekzém nebo atopická dermatitida je časté kožní onemocnění, které se většinou objevuje po (a někdy i před) třetím měsícem věku dítěte. V některých případech může onemocnění přetrvat až do dospělosti: polovina dětí s atopickým ekzémem je vyléčena během jednoho až pěti let. Pokožka přesto zůstává suchá i během dalších let. Mnozí lidé mají k atopické dermatitidě genetické predispozice. Ti, kteří jsou postiženi tímto onemocněním, mají vysoce reaktivní imunitní systém. Vzhledem k tomu, že je změněna kožní bariéra, alergeny přítomné v okolním prostředí mohou pronikat hluboko do nižších vrstev epidermis. Ty pak stimulují imunitní systém, který přehnaně reaguje. To způsobuje vznik klinických znaků atopického ekzému: svědění, zánět a mokvání.

 

4) Co suchou pokožku u novorozenců způsobuje a jak jí předcházet?

Bez správné léčby vzniká začarovaný kruh svědění: kožní bariéra je škrábáním ještě více narušená a do pokožky tak proniká stále více alergenů a dráždivých látek, které způsobují další svědění. Velmi pečlivě dodržujte všechna doporučení svého dermatologa. Používejte jemné mýdlo a čisticí přípravky bez parfémů. Omezte kontakt s dráždivými látkami na minimum. Ujistěte se, že kůže je stále optimálně hydratovaná.

 

5) Je všeobecně známo, že miminka se promazávají především po koupeli. Je ještě jiná situace, kdy je přímo žádoucí miminko promazávat preventivně nebo jen v případě, že si to tělo dle našeho úsudku žádá?

Pokožka potřebuje dodávat vodu a lipidy několikrát denně (i ta zdravá, nepoškozená) pro obnovu přirozené kožní bariéry chránící před alergeny. Používání emoliencia zmírňuje relativní riziko rozvoje atopické dermatitidy. Emolienty obnovující přirozenou ochrannou kožní bariéru musí být aplikovány několikrát denně na nezanícené oblasti. Bojují proti vysušování pokožky, zklidňují ji a redukují tak svědění. Tato každodenní rutina je doporučována také jako prevence před vznikem akutní fáze vzplanutí atopického ekzému. Aplikujte krém i v případě, kdy pokožka vypadá zdravě.

 

6) Kdy nastává situace, že je zapotřebí již vyhledat dermatologa a situaci řešit odborným zásahem? Při propuknutí dermatologové

Při propuknutí dermatologové předepisují krémy nebo masti, které obsahují kortikoidy, tzv. dermokortikoidy. Ty pomáhají při léčbě lézí hned, jak se objeví. Jakmile léze zmizí, zvláčňující krémy obnovují hydrataci extrémně suché pokožky. To rovněž pomáhá zabránit propuknutí. Krémy pro atopickou pokožku by se měly používat jednou nebo dvakrát denně na celé tělo. Hlavní prioritou při léčbě je obnova ochranné funkce kůže, která je přirozenou bariérou, chránící před vniknutím externích částic. Nejlepší je zaměřit se na používání šetrných mycích přípravků a hydratačních tělových krémů a použití topických kortikosteroidů. 

 

Paní Prim. MUDr. Darině Zelenkové (Dclinic) děkujeme za rozhovor. KidBox do všech porodnic plošně do domluvě s primáři, vedením nemocnic a vrchními sestrami dodává LA ROCHE POSAY, což je francouzská dermakosmetická značka vyvinutá ve spolupráci s dermatology, prodávaná v lékárnách. Značka je postavená na bezpečnosti, ověřené desítkami klinických studií. KidBox dodává konkrétně přípravky LIPIKAR, které jsou vhodné a bezpečné pro pokožku novorozenců od prvních dní života.

V České republice je značka 5. rok dermatology nejdoporučovanější dermokosmetickou značkou a celosvětově jí doporučuje až 90.000 dermatologů.

Lipikar Baume a Lipikar Syndet od LA ROCHE POSAY můžete za nejlepší cenu nakoupit také na KidBoxu zde.

Zpět do obchodu
  • Registrace