Miminka, první zoubky, kousátka a kdy k zubaři na kontrolu?

Kdy by mělo miminko poprvé k zubaři, jak dlouho či vůbec využívat dudlík / šidítko, jak pomáhají kousátka a jak správně čistit zoubky? Na tyto a další otázky nám odpoví MUDr. Věra Mičíková a další stomatologové z Kroměříže.

 

Kdy by měla maminka poprvé na zubní kliniku?

Každý zubař i doktor Vám zřejmě odpoví trochu jinak. Někdo navrhuje kolem prvního roku života miminka, někdo miminko už v několika měsících seznamuje s prostředím ordinace. My preferujeme první prohlídku v momentě, kdy se začne prořezávat první zoubek.

 

Od kdy je žádoucí čistit dásně či zoubky?

Zoubky by se měly podle nás čistit nejlépe mokrým kapesníčkem na prstě hned v momentě, kdy se zoubek začne klubat ven. Právě pravidelná hygiena je základem prevence před zubním kazem.

 

Doporučujete kousátka pro děti?

Ano. Kousátka určitě dětem neublíží a naopak pomohou s prořezáním, chlazením dásní (pokud jsou k tomu určená) a na rozvoj čelisti všeobecně mají daleko větší vliv než dudlík.

 

V čem skutečně jsou kousátka žádoucí a v čem vidíte jejich hlavní přínos?

Kousátka pomáhají především prořezávat zoubky a masírovat dásně. To však není jejich jediná přednost. Děťátko, které trpí bolestí při prořezávání zoubků, má také bolesti hlavy a často trpí horečkami i nočními děsy. Když kousátka nebyla, používala se často kůrka od chleba nebo tvrdší rohlík. I dnes se to praktikuje a je to levná, účinná varianta. Kousátko má samozřejmě řadu výhod. Chleba se brzy rozmočil a také se děťátko muselo hlídat před udušením. Hlavní přednost vidíme v hygieně, omyvatelnosti a chlazení. Chlazené kousátko je snad nejlepší varianta na prořezávání zoubků. Mírní bolest chlazením postiženého místa a přesto děťátko kousáním prořezává dáseň.

 

Pomáhá kousátko před zubním kazem?

Tak se to říct úplně nedá. Před zubním kazem chrání především důkladná hygiena. Kousáním sice může dítě nečistoty částečně odstranit, ale bez omývání zoubků odstranění plaku nezabráníte. Kousání, slinění, masírování dásní a základní zubní hygiena. To vše působí blahodárně pro prevenci zubního kazu.

 

Napadá Vás další výhoda?

Bezesporu také odstranění zlozvyku cumlání prstů. Děti strkají do úst prakticky vše a často právě ručičky / prstíčky. Také kousátko může maminka často měnit za dudlík, který není pro rozvoj čelisti a zoubků žádoucí.

 

Může dudlík ublížit?

Dlouhodobé využívání dudlíku má velmi negativní dopady na rozvoj čelisti a zoubků. Dudlík podporuje sání a jeho stálým cumláním může deformovat čelist. Může se stát, že zoubky se postupně vytlačují dopředu. Stejně tak cucání prstů. Viděli jsme pacienty, kterým bylo i 5 let a stále byly na dudlíku. Zde už často dochází k deformaci čelisti, kde může vznikat otevřený skus.

 

Jak dlouho je žádoucí používání kousátka. Je to jen záležitost na první měsíce?

Kousátko může dítě používat i do tří let. Tam je právě rozdíl mezi sáním dudlíku / prstů a kousátkem, které dítě kouše. Prakticky do doby, než bude mít dítě všechny zoubky. I dvouleté dítě může mít problém s prořezáním zoubků a chlazené kousátko pomůže od bolesti či s prořezáním. Děti při prořezávání zoubků často trpí horečkami a bolestmi. Kousátko je určitě pomůcka, která je pro děti žádoucí.

 

Mateřská společnost KidBoxu je známá značka KidPro a s nabídkou celosilikonových kousátek, které jsou testované, certifikované a vyrobené v České republice zásobuje nespočet zubních ordinací a porodnic. Kompletní sortiment na www.kidpro.cz 

 Silikonové kousátko zajíček šedý

 
Zpět do obchodu
  • Registrace