Kojení a náhradní mléčná výživa

KidBox podporuje kojení a je všeobecně známo, že mateřské mléko je to nejlepší, co může novorozenec v prvních měsících života od matky získat. Nicméně nastávají často situace, kdy maminka nemůže z nějakého důvodu kojit nebo nastává jiná situace, která si vyžaduje příkrm náhradní mléčné výživy. Právě pro tyto situace jsme vyzpovídali výživovou poradkyni, abychom pomohli maminkám v informovanosti o této výživě a značce Sunar, která je v podobě Gravimilku (nápoj pro podporu kojení) součástí KidBoxu pro porodnice.

Na otázky nám odpověděl výživový poradce Ing.Hana Nechvátalová:

 

  1. Můžete nám nějak jednoduše vysvětlit co je to "umělá" výživa Sunar a co obsahuje?

Umělá výživa je nesprávné, nicméně laickou veřejností velmi často používané označení pro tzv. náhradní mléčnou výživu, která je určena kojencům a malým dětem, které nemohou být z nějakého důvodu kojeny.

 

  1. Je Sunar mléko čistě přírodní?

Základem pro výrobu většiny kojeneckých mlék je přírodní kravské mléko, které ale svým složením neodpovídá výživovým požadavkům kojence. Jelikož je snahou výrobců kojenecké výživy co nejvíce se přiblížit složení mateřského mléka, musí se kravské mléko upravit, tzv. adaptovat. Snižuje se např. obsah bílkovin, upravuje se i poměr nejzastoupenějších bílkovin kaseinu a syrovátky ve prospěch syrovátky, přidávají se potřebné vitaminy, minerální látky a další složky, díky kterým miminko správně roste a vyvíjí se. Výsledkem je kojenecké mléko s mléčným tukem, které je inspirováno složením mateřského mléka.

 

  1. Jaký je rozdíl mezi Sunarem a mateřským mlékem?

Rozdíl je velký a to platí pro všechna kojenecká mléka. Je nutné zdůraznit, že mateřské mléko tvořené v těle matky pro potřeby jejího dítěte je to nejlepší, co může maminka svému miminku v prvních letech života nabídnout. Světová zdravotnická organizace doporučuje plné kojení až do ukončení 4-6 měsíce, pokud dítě zdravě roste a správně se vyvíjí. Mezi ukončeným 4-6 měsícem, kdy se do stravy pomalu zavádí pevná strava, se mateřské mléko postupně stává pouze součástí smíšeného jídelníčku. S kojením jako součástí pestrého a vyváženého jídelníčku je pak možné pokračovat až do 2 let či déle dle potřeb a požadavků dítěte.

Kojenecká výživa připravena podle vzoru mateřského mléka obsahuje všechny potřebné složky, které zajistí správný růst a vývoj dítěte, nicméně mateřské mléko je v těle matky tvořeno cíleně pro potřeby jejího dítěte, obsahuje kromě základních nutrientů i řadu dalších látek, které vytváří tělo matky a které zatím žádný výrobce není schopen vyrobit a přidat do kojenecké výživy. Jedná se o nejrůznější imunomodulační látky, růstové hormony apod.

Pokud se začíná do jídelníčku dítěte v období zavádění prvních příkrmů podávat kromě mateřského mléka i náhradní mléčná výživa, je žádoucí sledovat její složení. Důležitá je např. přítomnost mléčného tuku, který by měl být podle vzoru mateřského mléka v kojenecké výživě obsažen. To, jestli kojenecká výživa obsahuje mléčný tuk se dozvíte ze složení výrobku. Mléčný tuk mateřského mléka je zdrojem energie, každá jeho kapka je obalena speciální membránou označovanou jako MFGM, která obsahuje více než 190 bioaktivních látek. Mléčný tuk rovněž přispívá k lahodné mléčné chuti a mléko tak dětem chutná.

 

  1. Pokud maminka stále aktivně kojí, ale miminku to nestačí, doporučujete přikrmovat Sunarem?

Přikrmování Sunarem je do ukončeného 4-6. měsíce věku dítěte plně v kompetenci ošetřujícího lékaře (pediatra), který posoudí dle vývoje a zdravotního stavu dítěte.  Opět je třeba zdůraznit, že mateřské mléko tvořené v těle matky pro potřeby jejího dítěte je to nejlepší, co mu může maminka v měsících a letech života nabídnout. Doporučuje se plné kojení až do uk. 6. měsíce, pokud dítě správně roste a zdravě se vyvíjí. Po 6. měsíci a po zavedení komplementární výživy je možné v případě potřeby a po konzultaci s ošetřujícím lékařem podávat jako dokrm kojenecké mléko Sunar. Jeho složení se inspiruje složením mateřského mléka, a proto obsahuje mimo jiné i mléčný tuk. Kromě toho, že je mléčný tuk zdrojem energie, je jeho každá kapka obalena speciální membránou označovanou jako MFGM, která obsahuje více než 190 bioaktivních látek. Mléčný tuk rovněž přispívá k lahodné mléčné chuti a dětem tak chutná.

 

  1. Může příkrm nějak negativně ovlivnit kojení?

Ano, předčasné a neodůvodněné zahájení podávání kojenecké výživy může vést k předčasnému ukončení kojení. Sání z lahvičky bývá pro dítě jednodušší, čímž se stává „pohodlnější“ a prso pak může odmítat. Předčasné ukončení kojení a náhrada za kojenecké mléko bývá nevratné. V případě, že má maminka problém s kojením, je vždy třeba vyhledat odborníka – pediatra či laktační poradkyni, která pomůže najít vhodnou cestu, jak se opět k plnému kojení vrátit. Co se týče příkrmů ve smyslu nemléčné stravy (zeleninové, maso-zeleninové či jiné příkrmy), ty by neměly být v žádném případě podávány před ukončeným 4. měsícem.

 

  1. Jak dlouho je Sunar na trhu?

Kojenecká výživa byla poprvé uvedena na trh již v roce 1936 v tehdejším Československu. Pod značkou Sunar je kojenecká výživa vyráběna od r. 1952. Má tak na kontě více než 80 let výzkumu a zkušeností.

 

  1. Proč by měli maminky využít zrovna Sunar a v čem je jeho největší výhoda?

Jak už bylo zmíněno, každá náhradní mléčná výživa se svým složením snaží co nejvíce přiblížit složení mateřského mléka. Mléčný tuk je druhou nejzastoupenější složkou mateřského mléka a zajišťuje klíčovou roli ve výživě dítěte, a proto by ho měla každá maminka hledat ve složení náhradní mléčné výživy, pokud již nemůže nebo nechce kojit. Sunar jako jeden z mála obsahuje mléčný tuk ve všech svých řadách. To, jestli kojenecká výživa obsahuje mléčný tuk se dozvíte ze složení výrobku a budete překvapeni, že ne každá mléčná výživa mléčný tuk obsahuje.

 

  1. Co je Sunar Gravimilk a pro koho je určen?

Sunar Gravimilk je obohacený mléčný nápoj, který je určen pro zpestření jídelníčku těhotných i kojících maminek a pomáhá tak doplnit nejen základní potřebné živiny, ale i vitaminy a minerální látky. Je vyroben z plnotučného mléka, obsahuje tedy mléčný tuk, který mu dodává lahodnou mléčnou chuť. Jedna porce Sunar Gravimilk tak obsahuje 20 % denní doporučené dávky vitaminů a minerálních látek.

 

  1. Nabízíte různé příchutě Gravimilku?

Ano, Sunar Gravimilk se vyrábí ve třech chuťových variantách. Sunar Gravimilk s vanilkovou příchutí, Sunar Gravimilk s čokoládovou příchutí a nyní nově i Sunar Gravimilk s banánovou příchutí. Každá maminka si tak může vybrat svojí oblíbenou variantu či dle chuti střídat různé chutě. Sunar Gravimilk je možné rovněž použít i pro přípravu vynikajícího mléčného koktejlu rozmícháním vhodného ovoce do vybrané varianty.

 

 

Kojení je pro kojence nejlepší způsob výživy. Kojenecká výživa by měla být podávána pouze na základě doporučení lékaře.

Výše uvedené informace se nevztahují na počáteční mléčnou kojeneckou výživu.

Zpět do obchodu
  • Registrace